Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 mar 2014, o 14:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2014, o 13:41
Posty: 5
Podziękowań: 0
I) Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną.
II) Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
III) Pamiętaj abyś dzień święty święcił.
IV) Czcij ojca swego i matkę swoją.
V) Nie zabijaj.
VI) Nie cudzołóż
VII) Nie kradnij.
VIII) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
IX) Nie pożądaj żony bliźniego swego
X) Ani żadnej rzeczy, która jego jest


Jest to okrojona wersaj przykazań. A prawdziwa wersja jest jawi się inaczej. Treść tych przykazań znaleźć można W Księdze Wyjścia - Wj 20,1-17
Tak:

I) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

II)

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego co jest na ziemi nisko ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

III)
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

IV)
Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani córka twoja, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko co w nich jest, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

V)
Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi którą Pan, Bóg twój, da tobie.

Reszta przykazań jest w miarę podobna. I mam kilka pytań, których sama nie potrafię rozgryźćxD dlatego zapytam Was, może pomożecie? :)


"Ja Pan twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym"
"ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica"
Czyżby starotestamentowy Bóg był innym Bogiem niż ten w nowym testamencie> nie wiem już o co chodzi w tym wszstkim

_________________
"Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć. "
Einstien


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2014, o 15:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2012, o 16:16
Posty: 1131
Podziękowań: 365
no i niby coś takiego jest, a może jeśli tak bardzo cie ciekawi zazdrośc Boga może warto iśc do kosciola i sie tam spytac?
Mnie osobiscie to nigdy nie interesowalo i nie wnikalam w to


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2014, o 15:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2014, o 13:41
Posty: 5
Podziękowań: 0
Wiesz co? w sumie to dobry pomysłxD
chętnie wysłucham wersji księży, ale domyślam się co mogą powiedzieć. Pewnie powiedzą że to metafora, czy coś. No, ale coś dużo tych metafor:-)

_________________
"Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć. "
Einstien


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2014, o 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014, o 19:35
Posty: 55
Podziękowań: 15
Księża, duchowni chrześcijańscy tłumaczą to w ten sposób: Stary Testament powstawał w czasach, w których rządziły nieco inne - barbarzyńskie - prawa. Podstawowym argumentem był argument siły. Stąd na przykład "oko za oko, ząb za ząb", co miało oznaczać ni mniej ni więcej tylko tyle, że odpłacając bliźniemu za krzywdy, nie masz prawa skrzywdzić go bardziej niż on ciebie.
Teoretycznie w Nowym i Starym Testamencie mowa o tym samym Bogu, ale zmieniło się pojmowanie ludzi, do których miał dotrzeć, więc i boski wizerunek musiał ulec zmianie. I tak "oko za oko..." ustąpiło nadstawianiu drugiego policzka, a dziesięć przykazań zostało uzupełnionych o kolejne dwa przykazania miłości.

To tyle mogłam się podzielić fragmentem rozmowy jednym z niewielu duchownych, którzy tego typu tematów przynajmniej nie unikają.

Idąc tym tropem, jak zatrzymać tych dawnych wiernych przy kulcie jednego tylko boga, który jest "od wszystkiego", i wymaga od nich pewnych wyrzeczeń, gdy obok przewijają się całe panteony bóstw reprezentujących nieraz wiele kuszących aspektów życia? Może groźbą?

Wszyscy bogowie, niezależnie od kultury, byli zawsze zazdrośni o innych bogów i karali dotkliwie za urazę ich dumy. Chyba każda mitologia zawiera w sobie historie związane z zazdrością i sporami na tym tle pomiędzy poszczególnymi bóstwami. Hebrajski Bóg nie mógł być w tamtych czasach inny.


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2014, o 21:35 
Cytuj:
chętnie wysłucham wersji księży

Tylko po co?

Odpowiedz sobie na pytanie:co nas obchodzą egzotyczne wynalazki polityczne
z pustyni?

Żydowski hymn triumfu
"Niezupełnie rozumiejąc co my wam czynimy, staliście się powszechnymi agentami naszej rasowej tradycji..."
"Żydowscy rzemieślnicy, żydowscy rybacy są waszymi nauczycielami i waszymi świętymi z niezliczonymi wyrzeźbionymi postaciami w niezliczonych katedrach wzniesionych dla ich pamięci. Żydowska dziewczyna jest waszym ideałem macierzyństwa i dziewictwa. Żydowski zbuntowany prorok jest centralną figurą w waszych religijnych modlitwach. My zlikwidowaliśmy waszych bogów, odstawiliśmy waszą rasowa spuściznę i zastąpiliśmy ja naszym bogiem i naszymi tradycjami. Żaden podbój w historii nie może być nawet porównywalnym z tym czystym i sprawnym opanowaniem was!"
Marcus Eli Ravage

Kto jest Żydem wg “Nowego Testamentu”

"Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga." Rz 2; 28-29

Polak-katolik czyli Żyd
".....Dzień Judaizmu to dobry moment, by uświadomić sobie, że jako chrześcijanie jesteśmy i musimy być Żydami (w wymiarze najważniejszym, bo duchowym). Zostaliśmy bowiem wszczepieni w Izrael, który pozostaje narodem nie tylko wybranym, ale wręcz stworzonym przez Boga. Dla wierzącego chrześcijanina nie ma i nie może być wątpliwości, że jest on w duchowym wymiarze Żydem. I aby mieć tego świadomość wcale nie trzeba było Soboru Watykańskiego II, bo w podobnym duchu wypowiadał się także (choćby) Pius XI. (...) Wiara Abrahama, Mojżesza, ale także Dawida jest naszą wiarą. I choć różnimy się w wielu kwestiach (powiedzmy otwarcie także absolutnie fundamentalnych) z Żydami wyznawcami judaizmu, to dzielimy z nimi fundamentalne przekonanie, że nasz Bóg jest Bogiem Izraela, a naszą wobec Niego postawą jest wierność i oddanie. I wysławianie Jego Imienia..."
.
katolik Tomasz Terlikowski - ja jako Żyd (duchowy).
---
"...A gdy do tego wszystkiego dodać dawniejsze pogardliwe nazywanie środowiska Frondy mianem "judeochrześcijan", to widać, że na części konserwatywno-katolickiej prawicy wciąż istnieje niemały problem z jawnym uznaniem dla żydowskich korzeni chrześcijaństwa."
.
katolik Mirosław Salwowski - ja też jestem Żydem (duchowym)

Naród kładzie na swych bogach/tradycjach/symbolice
pieczęć swej narodowości.
"Naród jak drzewo - odcięty od korzeni nadaje się tylko na boazerię."
facebook.com/permalink.php?id=412908552124826&story_fbid=458998340849180

To znasz?


“Po publikacji tego filmu otrzymałem ciekawy link od kolegi. Widoczny na filmie Wielesław Czerkasow może być czcicielem Bogini Kali Ma . Powiada się , że jest to Bogini niszczenia i ludzie na dźwięk tego imienia wpadają w panikę”.

Ja natomiast powiadam że to bzdury :)
Cała ta szopka z kontrowersjami wokół Welesława.

Oto dlaczego
macierz.org.pl/artykuly/joga_i_budo/bogini_kali_devi_okiem_wyznawc%C3%B3w_hinduizmu.html

Zostaw w spokoju tych biednych zydów :D
niech się martwią o swoje wynalazki,Ty się zajmij naszymi tradycjami.
Znasz jakiegoś żyda który jest zainteresowany słowiańszczyzną
tak samo jak Polacy żydowskimi Bibliami Torami i Koranami?
No właśnie,oni mają nas w d. a my...mamy w d. nas samych ;p

Obrazek

a to jest moje ulubione :x :D
Obrazek


  
 
PostNapisane: 2 mar 2014, o 22:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2012, o 16:16
Posty: 1131
Podziękowań: 365
Jeżeli dzwoneczka to tak bardzo intryguje to uważam, że "prawdy" szuka się wszędzie, a nóż kościół będzie łaskawy odpowiedziec na to zagadnienie.
Czy żydzi to naród biedny nie powiedziałabym :D
Nie są biedni ani materialnie, ani psychicznie.
Oni maja wszystko w dupie, prócz siebie, a my mamy siebie w dupie, bo sami siebie nie szanujemy - i tu powiem, że oni mądrzej podchodzą pod tym względem, bo swoje chronią, my jako naród nie potrafimy - ale to się przejawia w tych wielkich jak i najdrobniejszych kwestiach.
Spójrzmy nawet na portalach - nawet takim jak to forum.
Ty Tycie Kicie wszystko i wszystkich negujesz, a nasz niedawny kolega Lokator wszystkich wogóle uważał za śmieci - dlatego, my Jego mieliśmy w dupie i dlatego my jako naród też mamy się w dupie:)


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2014, o 23:42 
"Nie prowokuj mnie bo powiem Ci to samo"-Julian :D
Nic nie rozumiesz a mnie się nie chce tłumaczyć.


  
 
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 22:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014, o 19:35
Posty: 55
Podziękowań: 15
FAŁSZERSTWA BIBLII:
Prawie wszyscy badacze Biblii żywią podejrzenie, że ostatnia część Pięcioksięgu Mojżeszowego, słynna Księga Powtórzonego Prawa (Deuteronomium) odzwierciedla wyniki reformy kultu przeprowadzonej przez Jozjasza. Uderzający jest język, jakim tę księgę spisano, język, jakiego nie spotykamy w innych źródłach. Dzieło to bezkompromisowo potępia oddawanie czci innym bogom i grozi straszliwymi karami tym, którzy ten zakaz złamią. Bóg przedstawiany jest jako istota odległa, całkowicie transcendentna. Ponadto Księga zawiera pewien kategoryczny zakaz: rytuał ofiarny dla Jahwe może się odbywać wyłącznie w świątyni w Jerozolimie i nigdzie indziej.
Tymi dekretami kapłani z Syjonu dążyli do uzyskania monopolu na wiarę. Chcieli w ten sposób wyeliminować konkurencję ze strony swoich kolegów po fachu, poddanych asyryjskiemu jarzmu w bratnim państwie Izrael. Ci bowiem, na odległej od Jerozolimy o 50 kilometrów górze Garizim, zarządzali inną wielką świątynią Jahwe.
Ów spór między Judeą a Izraelem można odczytać między wierszami całego Starego Testamentu. Jerozolimczycy oczerniali swoich sąsiadów z północy, gdzie tylko się dało. W Księgach Królewskich np. mieszkańcy Izraela występują najczęściej jako trwożliwi nieudacznicy, a prawie wszyscy ich władcy to świętokradcy i grzesznicy. W Judei zaś żyją ludzie pobożni i bogobojni.
Kapłani syjońscy nie cofali się nawet przed oszustwem i fałszowaniem dokumentów. Aby podbudować swoje roszczenia do monopolu kultowego, obmyślili wyrafinowany plan.
Druga Księga Królewska opowiada, jak w 622 roku p.n.e. podczas prac porządkowych w świątyni jerozolimskiej arcykapłan Chilkjasz znalazł starożytną Księgę Prawa. W rzeczywistości, zdaniem ekspertów, atrament, którym tę księgę spisano, ledwo zdążył obeschnąć. Kryje się za nią bowiem świeżo napisana Księga Powtórzonego Prawa.
Z punktu widzenia badaczy Biblii sprawy wyglądają więc następująco: około roku 630 p.n.e. "deuteronomiści" spisali najważniejsze teksty Biblii. Wymyślili postaci Abrahama i Mojżesza, a ich czyny umieścili w odległej przeszłości.
Frakcja minimalistów uważa za przesadę mówienie o reformie kultu za Jozjasza. Historia z rzekomo prastarą, ściśle monoteistyczną Księgą Prawa miałaby zostać zmyślona jeszcze później


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2014, o 20:50 

Dołączył(a): 8 lis 2014, o 20:31
Posty: 25
Podziękowań: 1
oo. no proszę! :)
Jestem w szoku, nie znałam tej okrojonej wersji.
Księża na wszystko mają swoje wytłumaczenie. Wg nich przecież cały Stary i Nowy Testament to metafory.
Przypomnijcie sobie choćby stworzenie świata w 7 dni, a teraz przypomniejcie sobie parę rzeczy po ewolucji...


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lis 2014, o 17:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2014, o 13:31
Posty: 25
Lokalizacja: stalòwka
Podziękowań: 2
księży nie ma się co pytać, niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego co robią. no nie oszukujmy się ci wcześniejsi którzy okroili biblie zrobili to pewnie na własne potrzeby lub co innego a ci obecni nie zdają sobie z tego sprawy i rozpowszechniają np te wszystkie figurki,obrazki których nie powinno być wg. drugiego przykazania. a cała nieświadoma reszta społeczeństwa tylko na tym cierpi.
A tak troszkę odbiegając od tematu to modlić powinno się TYLKO i wyłącznie do Boga. A co robi kościół?
rozdaje obrazki rozpowszechnia bałwochwalstwo (w kościele do którego kiedyś należałam dzieci losowały figurki Maryi do których miały się modlić przez 3 dni a potem odnosiły z powrotem do kościoła.) Dlatego nie popieram kościoła nie mam żadnych figurek obrazków ale jestem chrześcijanem :) I jeśli chodzi o to czego z pisma świętego nie rozumiemy to tam jest napisane że są dla ludzi rzeczy niepojęte których i tak nie zrozumiemy tak już jest i tyle :)


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL