Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 cze 2013, o 18:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013, o 22:33
Posty: 204
Podziękowań: 84
Enneagram - jest wprowadzonym w 1970 roku do cywilizacji zachodniej przez chilijskiego badacza Oscara Ichazo systemem dziewięciu typów osobowości. Według niego wywodzi się on z sufizmu. Opisany jest na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy (z greckiego "ennea" – dziewięć *nie mylić z dostawcą energii elektrycznej*, "gram" –znak). Istnieją dwa nurty postrzegania tej typologii, mistyczny i stricte psychologiczny, odnoszący się do odkryć Junga.
Owy system zakłada, iż każdy człowiek jest przyporządkowany do jednego z dziewięciu typów osobowości, która stanowi bazę jego charakteru i jest najsilniej widoczna w jego zachowaniu, sposobie bycia. Istotne jest to, że równocześnie człowiek łączy w sobie drobne elementy pozostałych ośmiu typów. To, jaki typ osobowości charakteryzuje danego człowieka zależy od tego, co jako pierwsze zachwiało w dzieciństwie jego poczuciem bezpieczeństwa, która z emocji opanowała go najsilniej i jaki mechanizm obronny wykształcił się na samym początku. Owy system jest sprzeczny z praktyką psychometrii, gdyż do analizy nie wykorzystuje punktów procentowych, ani matematyki.
Dojrzała osobowość nie jest łatwo podatna na zmiany, ale pod wpływem silnych przeżyć możliwa jest ewolucja charakteru (dążącą do typów połączonych ze sobą linią). Często obserwowane jest powstawanie skrzydeł - pojawianie się cech innych typów.
Helen Palmer porównała schemat Eneagramu z wiedzą na temat zaburzeń osobowości i doszukała się wielu analogii. Według Eneagramu, jeśli zatracimy zdolność do obserwacji samego siebie, każdy typ ukaże patologiczne odchyły charakterystyczne dla siebie.

Obrazek

(obrazek zapożyczony z wikipedii.)

Schemat Enneagramu, nazywany często mapą, jest złożony z koła i wpisanego w nie dziewięciokąta foremnego, połączonego dwoma liniami, które tworzą zamknięte cykle:

Krótszy w kształcie trójkąta równobocznego łączy typy pierwotne triad: trójkę - triady uczuć, szóstkę - triady myśli i dziewiątkę - triady instynktu.
Drugi cykl łączy pozostałe typy w kolejności, którą przedstawia ułamek 1: 7 = 0,142857142857... itd. Jak widać, występują tutaj wszystkie typy Eneagramu, oprócz tych z krótszego cyklu. Tak jawi się wykres Eneagramu.

Każda z cyfr enneagramu jest połączona z dwiema innymi cyframi linią. Dzięki temu możemy odczytać, jak będzie zachowywał się dany typ w momencie stresu, a jak w momencie komfortu psychicznego, do jakich zachowań będzie zdolny w tych sytuacjach.

Odczytujemy to w następującym kierunku: 1-4-2-8-5-7-1, gdzie punkt stresu znajduje się po prawej stronie danej cyfry, a punkt komfortu po lewej.
Odwrotna zasada obowiązuje w trójkącie 3-6-9-3.

Na przykład punkt 8 jest punktem komfortu dla Piątek – kiedy Piątka przybiera postawę dojrzałą, potrafi działać równie skutecznie i szybko jak Ósemka. Ten sam punkt jest punktem stresu dla Dwójki - będzie ona odczuwała zagrożenie przed wykorzystaniem jej do czegoś, czego nie chce oraz wściekłość na tych, którzy nie chcą spełnić jej potrzeb.

Z kolei Jedynka, która zwykle traktuje życie bardzo poważnie, integruje się w kierunku Siódemki. W momencie osiągania stanu komfortu zaczyna patrzeć na świat bardziej optymistycznie. Natomiast w stronę Siódemki dezintegruje się Piątka, która zatraca się w bezcelowej aktywności, szukaniu rozrywki i egoizmie.

Mechanizmy obronne poszczególnych typów:

1. reakcja upozorowana
2. wyparcie
3. identyfikacja
4. introjekcja
5. izolowanie
6. projekcja
7. racjonalizacja
8. zaprzeczanie
9. zwlekanie

Cyfry 2,5,8 są zdobywcami - miłości (2), władzy (5), władzy (8).
Cyfry 3,6,9 są przekonane o możliwości osiągnięcia kompromisu ze światem, są zwolennikami mediacji.
Cyfry 4,7,1 ograniczają swoje jednoczenie się ze światem, nie przyjmują ślepo tego, co dostają od losu, tylko gnają pod prąd.

Główne wady typów charakterologicznych:
jedynka – gniew.
dwójka – pycha.
trójka - fałsz.
czwórka – zazdrość.
piątka – chciwość.
szóstka - zazdrość.
siódemka – nieumiarkowanie.
ósemka - nieczystość.
dziewiątka – lenistwo.
Są bardzo zbliżone do Siedmiu Grzechów Głównych tradycji chrześcijańskiej, choć tutaj są przedstawiane jako braki w osobowości, które wynikają z natury danego typu i nie są niczym złym.

Analogicznie, poszczególne typy mają swoje cechy wyższe:

jedynka – pogoda ducha.
dwójka – pokora.
trójka – mówienie prawdy.
czwórka – spokój ducha.
piątka – brak przywiązania.
szóstka – odwaga.
siódemka – wstrzemięźliwość.
ósemka – niewinność.
dziewiątka – czyn.

Typy posiadają także możliwość osiągnięcia wyższego stanu umysłu. Dla 3,6,9 wyższe cechy umysłu to kolejno: nadzieja, wiara i miłość. Dla 1 – perfekcja, dla 2 – wola, dla 4 – powrót do źródeł, dla 5 – wszechwiedza, dla 7 – praca, dla 8 – miłosierdzie.
Cytuj:
System ten jest krytykowany za zbytnią schematyczność i szufladkowanie ludzi. Zwolennikom enneagramu zarzuca się też brak badań, które uwiarygodniłyby tę teorię i dały możliwość poważnego traktowania jej w świecie nauki. Nazwy typów i ich określenie za pomocą cyfr, przywołuje skojarzenia z numerologią. Badania prowadzone między innymi przez Helen Palmer wskazują wyraźnie na możliwość integracji enneagramu z zachodnią psychologią choć pokazują też, że ludzie faktycznie nie zmieniają swojego typu przez lata. Helen Palmer używała do swoich badań między innymi testu MMPI oraz MBTI. Stworzyła inwentarz typów enneagramu zwany Inwentarzem Enneagramu Cohenów i Palmer (CPEI).

Buhaha, znalezione przy wspieraniu się wikipedią. :D


Linkografia:

Obrazek i parę rzeczy ściągnięte z wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Enneagram_%28psychologia%29

Okej, zapytacie, ale jak określić swój typ charakteru?
Otóż bardzo prosto, w sieci jest specjalnie w tym celu skonstruowany test. Znajdziecie go na tej stronie, wraz z interpretacjami poszczególnych typów i skrzydeł: http://www.enneagram.pl/.
Pochwalcie się jak Wam wyszło, i czy się zgadza ;P

Mój typ to 5/4, czyli obserwator z indywidualistą w prawym skrzydle :)


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 cze 2013, o 19:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2339
Podziękowań: 1255
Hmm, według tego testu wyszło mi 1w2

I teraz jak mam to rozgryźć? :D


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 cze 2013, o 20:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013, o 22:33
Posty: 204
Podziękowań: 84
Iriso, na tej stronie, gdzie masz test, są też interpretacje. Wchodzisz w jedynkę, która jest Twoim typem charakteru, czytasz ogólny opis jedynki, a później będzie o skrzydłach. Czytasz to, gdzie jest o dwójce w skrzydle.


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 cze 2013, o 20:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2339
Podziękowań: 1255
Dziękuję :) Już mam, no cóż poczytam sobie, bo widzę, że trochę się zgadza ;)


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2013, o 09:51 

Dołączył(a): 9 cze 2013, o 21:02
Posty: 7
Podziękowań: 0
Moj typ to : 8w7. Chyba nie jest tak zle ? ... =))


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2013, o 10:20 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2012, o 18:30
Posty: 1735
Lokalizacja: Góry :)
Podziękowań: 607
A ja mam 7w8 :D A z początku myślałam, że jestem ósemką, ale jednak trochę wrażliwości mam :P

_________________
http://www.nemeste.wordpress.com
http://www.duchowoscosobista.wordpress.com


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2014, o 20:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014, o 19:35
Posty: 55
Podziękowań: 15
Kiedyś, kiedy miałam około lat 15-stu robiłam już ten test i wyszło mi 4w5. Kiedy go powtórzyłam po dwóch latach, dalej było 4w5.

Aktualnie cyfry te zamieniły się miejscami i jestem piątką ze skrzydłem cztery. Muszę przyznać, że spodziewałam się tego.


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2014, o 20:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012, o 21:19
Posty: 818
Podziękowań: 262
zrobiłam ten teścik i wyszło mi :
"Siódemka ze skrzydłem osiem: 7w8 - "Realista"

Gdy jest zdrowa, siódemka ze skrzydłem 8 jest często chojna, towarzyska i wylewna. Ma skłonność do bycia wyjątkowo lojalną wobec przyjaciół, zwłaszcza do tych z podtypem socjalnym. Zagorzale broni tych, na których jej zależy. Może wydawać się głośna i niesforna, choć niektóre 7w8 są bardziej grzeczne i dowcipne. Lubi różne uroczystości, opowieści, kawały, jedzenie, podróże. Generalnie ma silne poczucie własnej wartości i zawsze stara się osiągnąć to czego chce. Ma talent do robienia czegoś z niczegoś. Zazwyczaj dzieli się z innymi tym co ma, chce by wszyscy doceniali jej poczucie obowiązku i szeroki zakres zainteresowań.
Gdy 7w8 jest w stresie, może stać się wymagająca, okazywać samolubną niecierpliwość i narcyzm. Gdy chce coś, to chce tego natychmiast. Agresywna, chce szybko zrobyć pieniądze, materialną pozycję i status. Może domagać się od innych, aby inni mówili jej to sama chce usłyszeć. Często jest perfekcjonistą. Moralizuje innych choć sama jest nieodpowiedzialna. Posiada amnezję na obietnice dawane z potrzeby chwili. Ma szczególną trudność z wiernością małżeńska."

szok jakie to prawdziwe jest :)

_________________
"Tajemnicą udanych relacji jest harmonia. Bierz tyle, ile sam jesteś w stanie ofiarować. Składaj wyłącznie takie obietnice, które jesteś w stanie spełnić."


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2014, o 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2013, o 07:23
Posty: 133
Lokalizacja: Szwecja
Podziękowań: 14
Ja jestem 4w5, i musze przyznac ze ...szkoda gadac ale duzo prawdy w tym jest :(
Smutas ze mnie z innej planety ;)


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lip 2014, o 17:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2013, o 08:23
Posty: 69
Podziękowań: 11
Alle62b napisał(a):
Ja jestem 4w5, i musze przyznac ze ...szkoda gadac ale duzo prawdy w tym jest :(
Smutas ze mnie z innej planety ;)



No to możemy sobie rękę podać :) ale u mnie nie wszystko się zgadza.

Znalazłam jeszcze taki opis ...nas ;)



Czwórka ze skrzydłem Piątki: Ekscentryk

Cechy Czwórki i Piątki zazwyczaj się nawzajem umacniają. Oba typy są zamknięte w sobie: Czwórki uciekają przed światem, żeby chronić swoje uczucia, a Piątki, aby ocalić swoje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też osoby o tym podtypie osobowości są większymi samotnikami niż Czwórki ze skrzydłem Trójki i są od nich mniej ambitne.

Czwórki ze skrzydłem Piątki to lepsi obserwatorzy środowiska, zwłaszcza innych ludzi. Jest w nich intelektualna głębia i zaangażowanie, którego nie można zauważyć w drugim podtypie Czwórki, ale również brak pewności siebie, szczególnie ujawniający się w towarzystwie. Osoby te mogą charakteryzować się większą wnikliwością i oryginalnością, ecz również mniejszą zdolnością do podejmowania konkretnych, konsekwentnych działań. Znane Czwórki ze skrzydłem Piątki to m.in.: Virginia Woolf, Edgar Allan Poe, Annę Rice, Ingmar Bergman, D.H. Lawrence, Yukio Mishima, J.D. Salinger, Johnny Depp, Bob Dylan, Joni Mitchell, Saul Steinberg, Soren Kierkegaard, Herman Hess, William Blake i Laura Wingfield.

Zdrowe,

utalentowane osoby o tym podtypie osobowości są prawdopodobnie obdarzone największym talentem twórczym ze wszystkich typów, ponieważ łączą w sobie intuicję i myślenie, wrażliwość emocjonalną oraz intelektualną zdolność rozumowania, a połączenie to może czasami przynieść zadziwiająco oryginalne, nawet prorocze rezultaty.

Czwórki ze skrzydłem Piątki łatwiej się zapalają do działania niż Czwórki ze skrzydłem Trójki, ale też mogą się szybciej wypalić. Często ciągnie je do sztuki i do nauk społecznych, ponieważ w tych dziedzinach mogą pogłębić i rozwijać swoje przemyślenia na temat kondycji człowieka. Skrzydło Piątki sprawia, że zdrowe osoby mniej przejmują się opiniami osób postronnych, więc podążają za swoim rozumem, gdziekolwiek ten je poprowadzi. Ich autoekspresja ma bardzo osobisty i lekko ekscentryczny charakter. Zazwyczaj tworzą bardziej dla siebie niż dla publiczności.

Przeciętne

Czwórki ze skrzydłem Piątki nie są jedynie pochłonięte sobą, ale również oddają się filozoficznym i religijnym spekulacjom. Ich świat emocji jest dla nich dominującą rzeczywistością, jednak znajdują w nim miejsce na intelektualne rozważania. Osoby o tym podtypie osobowości są samotnikami, bardziej brakuje im kontaktu z otoczeniem niż drugiemu podtypowi Czwórki. Dlatego też ich artystyczna ekspresja prawie zupełnie zastępuje im drugą osobę. Często mają wspaniałe przebłyski intelektu, ale też problemy z kontynuacją umysłowego wysiłku. Ci ludzie często przejawiają wybujałe wyobrażenie o sobie, ponadto są bardzo niezależni i mają niekonwencjonalny sposób bycia, który można nawet określić mianem ekscentrycznego.

Zazwyczaj Czwórki są również tajemnicze, pogrążone w myślach i rozmyślnie enigmatyczne w autoekspresji. Ich pomysły twórcze również mogą być nieco dziwne, utrzymane w atmosferze tajemniczości, a nawet surrealizmu. Bardzo pociąga je egzotyka i symbolika, są też nieco niezwykłe w osobistym prezentowaniu siebie albo co najmniej swobodne. Osoby o tym podtypie nie dbają o podtrzymywanie kontaktów towarzyskich z osobami, które ich nie rozumieją. Chcą wyrazić swoją wewnętrzną wizję, czy to będzie wizja wysublimowana, czy przerażająca, ponura, czy liryczna. Zazwyczaj wybierają prostszy styl życia niż Czwórki ze skrzydłem Trójki, ale mogą utknąć w charakterystycznej dla Piątek pułapce ograniczania własnych potrzeb. Na tym poziomie zaczyna być manifestowana ekscentryczność Piątek, a także ich bardzo nerwowa energiczność.

Mniej zdrowe

Czwórki ze skrzydłem Piątki mogą być bardzo samotne, pogrążone w marzeniach, wypełnionych wymyślnymi fantazjami i pomysłami, coraz bardziej też zadręczają się z powodu braku wiary w siebie i niemożności poderwania się do działania.

Niezdrowe

osoby o tym podtypie bronią się przed pogrążeniem w szczególnie jałowym i przerażającym świecie wewnętrznym. W ich wewnętrznym oporze wobec wszystkiego, co ich nie dotyczy, jest pewien element wyrzekania się przyjemności, a nawet wyrzekania się życia, uwypuklający wszystkie problemy egzystencjalne Czwórek. Mogą one świetnie zdawać sobie sprawę ze swoich problemów, ale jeszcze łatwiej zdarza im się zagubić w emocjonalnym chaosie — w zmęczeniu, depresji i beznadziejności. W rzeczywistości zastanawianie się nad naturą ich cierpienia prowadzi je do kręcenia się w kółko,zwiększając jedynie uczucie pogardy do siebie i nihilizm.

Jako że głównym typem osobowości jest Czwórka, osoby te wątpią we własne możliwości, są wyobcowane, mają problemy z pracą, a także skłonności do gardzenia sobą. Do takiego stopnia, w jakim wpływ na osobowość Czwórki wywierają cechy Piątki, osoby niezdrowe również odrzucają pomoc ofiarowywaną przez innych ludzi i w efekcie coraz bardziej alienują się od otoczenia. Mają również tendencję do projekcji swoich lęków na środowisko, co może skutkować wypaczonym myśleniem, łącznie z halucynacjami i fobią. Ludzie o tym podtypie osobowości nie tylko przeżywają męczarnie z powodu skierowanej do siebie nienawiści, ale również dlatego, że nie potrafią dostrzec zbyt wielu pozytywnych aspektów świata zewnętrznego. Poza tym są ogromnymi pesymistami, jeśli chodzi o pozorny bezsens życia. Ze wszystkich typów osobowości ten podtyp jest potencjalnie najbardziej odizolowany od swojego „ja" i od rzeczywistości. Niezdrowe Czwórki ze skrzydłem Piątki mają skłonności do depresyjnych form schizofrenii.

Autorzy: Riso&Hudson


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL