Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
 Tytuł: Boska proporcja
PostNapisane: 25 wrz 2012, o 23:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2012, o 12:34
Posty: 346
Podziękowań: 204
Złoty podział (łac. sectio aurea), podział harmoniczny, złota proporcja, boska proporcja (łac. divina proportio)


Dan Brown "Kod Leonardo da Vinci"

Zapewne niektórzy z Was czytali książkę Dana Browna "Kod Leonardo da Vinci" jest to książka na której temat można się wypowiadać do woli, jest zawarta w niej fikcja jak i niektóre aspekty wiedzy które występują na co dzień a nie zdajemy sobie z nich sprawy.
Przechodząc do sedna sprawy o czym chciałem napisać, w książce Browna ogromne znaczenie ma Boska proporcja.

Dlaczego właśnie Boska proporcja?

Otóż w książce jak każdy wie było mnóstwo ciekawych zagadek logicznych z którymi musiał się uporać główny bohater, Boska proporcja była istotna w jednej z takowych łamigłówek.

Co to jest Boska proporcja?

Według Wikipedii: Złoty podział (łac. sectio aurea), podział harmoniczny, złota proporcja, boska proporcja (łac. divina proportio) – podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Innymi słowy: długość dłuższej części ma być średnią geometryczną długości krótszej części i całego odcinka.

Ile więc wynosi Boska proporcja?

złota liczba ( Boska proporcja ) jest oznaczona grecką literą (fi) i wynosi ona:

Obrazek

Do czego była użyta Boska proporcja w książce?

Ta proporcja była użyta na początku książki przy obrazie człowieka wirturiańskiego:

Obrazek

jak i później np. przy Damie z łasiczką czy przy obrazie Ostatniej wieczerzy.

Czy Boska proporcja dotyczy tylko i wyłącznie malarstwa?

Otóż nie, Boską proporcję możemy spotkać prawie w każdej dziedzinie nauki, np. w matematyce. Nie wiem ile z Was słyszało o ciągu Fibbonaciego?
Jest to ciąg liczb który polega na tym że: dodajemy pierwszą do siebie samej, sumą jest druga. Kolejnym krokiem jest dodanie drugiej do trzeciej, która to suma daje czwartą, i tak w nieskończoność.
czyli:
1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 ...
teraz jeśli podzielimy dowolną liczbę z ciągu, poprzedzającą Ją liczbą to powinniśmy dostać wynik w przybliżeniu równy 1.61
załóżmy
8:5= 1,6
13:8= 1,625
itd.

Boską proporcję możemy też zauważyć w dziedzinach mniej więcej takich jak:
Muzyka,
Przyroda,
Projekty techniczne,
Finanse,


źródło: Wikipedia.pl

_________________
http://wrozbitabartemaus.manifo.com
http://ezocud.pl


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 06:30 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lut 2012, o 09:02
Posty: 276
Podziękowań: 119
Ta "Boska proporcja" jest często używana w biznesie.

Przykład:
Obrazek

Jest nawet w nowym logu PZU


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 07:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2012, o 12:34
Posty: 346
Podziękowań: 204
Nie tylko, ciekawostką jest także że w ludziach też można znaleźć tę "Boską proporcję" jak?
Bardzo proste,
Każdy z nas wie ile ma wzrostu, a jak nie wie niech zmierzy.
Wzrost nasz podzielmy przez długość odcinka od stóp aż do pępka, w przybliżeniu powinniśmy dostać liczbę 1,618

_________________
http://wrozbitabartemaus.manifo.com
http://ezocud.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lis 2012, o 15:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 14:52
Posty: 315
Podziękowań: 39
Łał, jestem bosko proporcjonalna.

Temat kompletnie mi nie znany, apytuję więc.
Cóż ta boska proporcja oznacza, w sensie - po co ona w człeku?

_________________
Sceptyk


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lis 2012, o 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2012, o 13:44
Posty: 172
Podziękowań: 63
Chodzi o złoty podział http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82 większość rzeczy stworzonych przez naturę ma takie proporcje.


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lis 2012, o 18:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 14:52
Posty: 315
Podziękowań: 39
Dzięki Lisu, załapałam :)

_________________
Sceptyk


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2013, o 18:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2013, o 13:38
Posty: 107
Lokalizacja: Leiden
Podziękowań: 47
moze przyda sie (wypowiedz po angielsku)
cykl wykladow n/t swietej geometrii:


_________________
"The only true guide is your heart" (Saphira, "Eragon")
moje wrozby -> http://alathea-garden.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2013, o 18:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2013, o 13:38
Posty: 107
Lokalizacja: Leiden
Podziękowań: 47
i jeszcze jeden cykl wykladow, innego autora (ang.):


_________________
"The only true guide is your heart" (Saphira, "Eragon")
moje wrozby -> http://alathea-garden.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2013, o 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 cze 2012, o 17:12
Posty: 12
Podziękowań: 3
My ,jako istoty materii, nie znamy siebie z wysokich wyżyn świata duchowego. My ,w swej istocie , jestesmy wibracją energetyczną...Możemy ją postrzegać jako barwę lub jako dzwięk lub zapach...zalezy od darów zmysłu.Takie zjawiska jak człowiek , to zapis duchowej matematyki ,która jest wyrazana na niższym poziomie jako geometria duchowa.Boska proporcja to piękno ponadczasowe .Tworzy je zawarta w niej harmonia, a harmonia to wyraz boskości postrzeganej..I kazdy człowiek w ostatnich kilku wcieleniach jest zakodowany na dążenie do niej czy to w działaniu ,dzwięku czy w ludzkiej uczuciach.
Zanim człowiek pojawi sie na Ziemi,to musi być sformułowana matryca z matematycznym zapisem.Odczytanie jej przez promień tworzy kształt.Ten kształt jest projektowany na przestrzeń o odpowiedniej wibracji przeznaczonej dla przyszłego człowieka.To jesteśmy już na poziomie fizyczności nie przejawionej...gdzie nie działają prawa materii i cały ten wymiar jest zalany światłem i dostęp do niego ma nasza świadomość osobista czyli średnie Ja.
Z tego wymiaru na zasadzie rezonansu przejawia istota materialno-duchowa w wymiarze materialnym i realizuje plan duchowy przeznaczony dla niego....
Najważniejszym zadaniem dla człowieka zajmującego się rozwojem duchowym jest odkryć w sobie swój głowny temat działania na to wcielenie...I w ten sposób nieświadome uczynimy świadomym ,a to całkiem inne postrzeganie własnego życia.....

_________________
... Nic nie jest takie , jakie się na pierwszy rzut oka wydaje..


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie

cron

Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL